Kronika 2017/2018

Collage 2017 12 07 06 35 4905.12.2017r. klasy 1-3 przeżywały swe coroczne Adwentowe Rekolekcje. W tym roku naszym adwentowym patronem stał sie brat Albert Chmielowski. Dzięki, któremu mogliśmy poraz kolejny przekonać się, jak ważne jest w życiu chrześcijanina dawanie innym dobra i samego siebie. Bowiem, jak mawiał brat Albert: "Pan Bóg mówi, że każdy z nas jest dobry jak chleb i my powinniśmy być jak chleb - Dawać siebie innym".

DSC 0194Rekolekcje pod hasłem: Panie dobry jak chleb, bądź uwielbiony od swego Kościoła przeżyliśmy razem ze św. bratem Albertem Chmielowskim. Poznając jego życie, uczyliśmy się w każdym człowieku rozpoznawać Chrystusa i wypełniać Słowa Ewangelii: Byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; […] Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili. Zachętą do czynienia dobra są dla nas słowa św. brata Alberta: Patrzę na Jezusa w Jego Eucharystii. Skoro jest chlebem i my bądźmy chlebem. Skąpy jest ten, kto nie jest jak On. Zastanawiając się, jak wypełniać wskazanie, by być dobrym jak chleb, wypisywaliśmy dobre uczynki na kłosach – umieszczone na tablicy rekolekcyjnej wyglądają jak łany zboża, gotowe, by stać się chlebem dla głodnego. Uczniowie klas 4-6 mieli spotkanie z wolontariuszami pracującymi z osobami bezdomnymi. Wszyscy byliśmy głęboko poruszeni świadectwem p. Leszka i p. Doroty. Chcąc, za przykładem brata Alberta, czynić dobro, postanowiliśmy wykonać prace na świąteczny kiermasz, z którego dochód przeznaczymy na jadłodajnię i noclegownie dla bezdomnych. Zachęcamy też Rodziny z naszej szkoły do upieczenia ciast na stół wigilijny dla najuboższych.

6 grudnia gościliśmy św. Mikołaja. Towarzyszące mu anioły w bieli rozdawały smaczne babeczki w prezencie. Niektórzy znaleźli w swoim ciastku migdał! Taki szczęściarz dostawał w nagrodę czekoladę. Zdarzało się, że częstował nią resztę klasy, wykazując się hojnością, której uczy nas patron tego dnia.

 Collage 2017 12 03 10 39 49

Dzień Pluszowego Misia 25.11.2017r. nie tylko w przedszkolu ... w klasach 1-3 uczniowie i uczennice wzięli udział w konkursie "Uszyj Swojego Misia" - można było skorzystać z pomocy mamy, taty, babci, dziadka czy starszego rodzeństwa. Prace jakie zostały zgłoszone do konkursu były bardzo oryginalne, staranne i pomysłowe - zagościł Miś z folii bąbelkowej czy znany londyński miś Paddington. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim tym, którzy wzięli udział. Nagrody cieszyły wszystkich. Zapraszamy do udziału w konkursie za rok.

DSC 0125czarnobiae resize

 

10 listopada 2017 roku odbyła się w naszej szkole Wieczornica. Tematem naszego spotkania były "Lata dwudzieste, lata trzydzieste XX wieku". Gościem specjalnym była p. Joanna Trzepiecińska, która zaśpiewała piosenki z przedwojennych kabaretów.

foto1

7 listopada uczennice z klasy 4b Pola Pietrasik i Mela Grabek-Puzyna wystąpiły w układzie zbiorowym na Oficjalnym Zamknięciu 50 Warszawskiej Olimpiady Młodzieży, które odbyło się w CRS Bielany.

 

Z radością informujemy, że podczas zajęć języka angielskiego, uczniowie klas 5 rozpoczynają nowy projekt w ramach europejskiego programu współpracy szkół - eTwinning. Będziemy poznawać Grecję z rówieśnikami ze szkoły w Larissie (centralna Grecja) i przedstawiać im to, co warto poznać w Polsce.

Krystyna Kisielewicz i Izabela Kołando

korbielow

 Aż cztery październikowe dni spędziliśmy w Domu Rekolekcyjnym oo. Dominikanów w Korbielowie.

Czuliśmy się jak uczniowie, których Pan wyprowadził na górę Tabor. Też porzuciliśmy codzienne zajęcia i obowiązki, by przebywać z Jezusem – słuchać Jego słowa, spotykać Go na modlitwie, w sakramencie pojednania i w Eucharystii. Doświadczyliśmy gościnności ojców Dominikanów, ich otwartości na nasze potrzeby i gorliwości w głoszeniu Ewangelii.

Wyjazd był też okazją do integracji, szczególnie klas siódmych, które od tego roku tworzą nowe zespoły klasowe. Dobrze jest móc przebywać ze sobą także poza szkolnymi murami.

 

23 października klasy 6a i 6c uczestniczyły w warsztatach filmowych w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Uczniowie poznali kolejne etapy pracy kostiumografa i fotosisty, zobaczyli oryginalny strój „Biedronki” z filmu „Miasto 44”, a także liczne kostiumy przygotowane w ramach cyklu „Historia w ożywionych obrazach”. Zmierzyli się z licznymi zagadkami dotyczącymi strojów historycznych – niektóre mieli okazję przymierzyć. Szóstoklasiści kilkakrotnie przenosili się w czasie, trafiając na plany filmowe. Spotkanie z filmem zakończyli warsztatami z charakteryzacji, dzięki którym w przeciągu godziny poznali techniki profesjonalnego makijażu pozwalające na postarzanie nawet o kilkadziesiąt lat.

19 października to Dzień Patrona naszej szkoły. Rano uczestniczyliśmy we mszy świętej, po czym pojechaliśmy do sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, aby zapalić znicze i pomodlić się przy jego grobie. Dalsza część dnia poświęcona była poznawaniu życia naszego Patrona. Klasy czwarte uczestniczyły w biegu terenowym po Lesie Bielańskim, w trakcie którego mogły wykazać się wiedzą dotyczącą biografii księdza Jerzego Popiełuszki. Klasy piąte odwiedziły Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne, gdzie przygotowywał się do kapłaństwa. Klasy szóste wzięły udział w grze miejskiej odwiedzając miejsca w Warszawie gdzie przebywał i pracował ksiądz Jerzy.

W Dniu Patrona najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości ślubowania i pasowania na ucznia pierwszej klasy.

We wtorek 17 października nasza klasa razem z p.Grażyną Sekulską i p.Martą Kodurą wybrała się na wycieczkę po Kampinoskim Parku Narodowym. Z panią przewodnik spotkaliśmy się na przystanku autobusowym w Sierakowie i stamtąd udaliśmy się do granicy wsi i KPN. Tam dowiedzieliśmy się, że dyrekcja Kampinosu wykupuje działki np. w Sierakowie i sadzi na ich terenie drzewa, aby powiększyć teren puszczy i zmniejszyć zagrożenie dla zwierząt mieszkających na obrzeżach parku. Następnie, idąc przez las, wykonywaliśmy zadania edukacyjne o faunie i florze KPN. Przeszliśmy przez obszar objęty szczególną ochroną. Tam zatrzymaliśmy się i dyskutowaliśmy o powodach, dla których założono KPN i utworzono tereny ochrony ścisłej. Dziesięciokilometrowy marsz zakończyliśmy ogniskiem.
Wszyscy zgodnie uznaliśmy, że wycieka była udana. Szczególnie polubiliśmy panią przewodnik, od której wiele się nauczyliśmy.
(Jagoda Ząbek II gim)

14 października świętowaliśmy kolejne urodziny naszej szkoły, tym razem odbywając podróż „w krainę nauki”. Bez trudu można było w jeden dzień zobaczyć dinozaura, antyczny teatr grecki, przeżyć wybuch wulkanu, stoczyć walkę z czterema żywiołami, a następnie ... przy dźwiękach trzaskającego w kominku drewna pobujać się w babcinym fotelu i poczytać serię fantastycznych komiksów „Orient Men” i „Było sobie życie”.

Oczywiście nie zabrakło też tradycyjnych występów na "Scenie dla każdego", a także loterii fantowej.

Dziękujemy Wszystkm, którzy przyczynili się do stworzenia pięknego wystroju naszej szkoły i prawdziwie rodzinnej atmosfery podczas świętowania.

28 września klasa 6b wybrała się do teatru "Lalka" na przedstawienie "Don Kichot". Na pewno wszystkich zaskoczyła scenografia i lalki, którymi w swojej grze posługiwali się aktorzy. Drewniane kukły może nie były zbyt piękne, ale na pewno spełniły swoje zadanie - nie pasowały do wymyślonego świata Don Kichota, który do końca przedstawienia był wierny swoim marzeniom. Zobaczcie sami:

geographyFor seventh graders September turned out to be slightly different than usually. Students learned how to multiply and divide common fractions.

Using GPS and recognizing geographical coordinates look easy when you know that you will reach each point on the Earth! Latitude and longitude are no longer problematic when you practice them both in Polish and English. Students, good job!

Pierwszy tydzień nowego roku szkolnego 2017/2018 za nami. Pogoda dostosowała się do kalendarza i ułatwiła przestawienie się z wakacyjnego trybu życia na szkolny. Nowi nauczyciele poznani, sale odnalezione, podręczniki (prawie) skompletowane.

Życzymy wszystkim, by przekonali się w tym roku, że przygoda przeżywana w szkolnych murach może być równie pasjonująca jak te wakacyjne.

Kalendarz

KONTAKT

Zespół Szkół Przymierza Rodzin nr 3
ul. Nocznickiego 7
01-948 Warszawa
tel./fax. (22) 864-92-50, (22) 864-51-24
sekretariat@spr3bielany.edu.pl